Michelle Obama je bývalá prvá dáma Spojených štátov amerických a zároveň prvá Afroameričanka, ktorá zastávala túto funkciu. Hoci ide o inteligentnú a úspešnú ženu, aj ona mala často pochybnosti, či je naozaj dosť dobrá.
Kniha Môj príbeh (angl. Becoming) je inšpiratívnou autobiografiou ženy, ktorá sa dokázala presadiť aj napriek predsudkom, pochybnostiam a svojmu pôvodu. Čítala som ju dvakrát a určite sa k nej po čase vrátim. Je to jedna z najzaujímavejších kníh, aké sa mi dostali do rúk. O jej kvalite svedčí aj to, že stačilo len 15 dní, aby sa stala najpredávanejšou knihou USA za rok 2018. Obsah sa delí na tri celky – Moja cesta, Naša cesta a Cesta pokračuje.
Moja cesta
Michelle začína opisom svojho života od útleho detstva. Narodila sa do robotníckej rodiny žijúcej v južnej časti Chicaga vo štvrti South Side, ktorá postupom času začala upadať. Jej matka bola ženou v domácnosti a o živobytie sa staral zdravotne postihnutý otec. Aj keď žili skromne, v rodine nechýbala láska a súdržnosť.
Moja cesta je najdlhšou a zároveň najlepšou časťou knihy. Michelle podrobne opisuje detstvo, vzťahy so širokou rodinou a tiež cestu za vzdelaním od základnej školy až po štúdium na elitných univerzitách. Spomína prekážky, podceňovanie aj rasizmus, ktorý negatívne vplýval na celé generácie jej rodiny. Vďaka tvrdej práci a húževnatosti to napriek pochybnostiam dotiahla ďaleko. Najprv na univerzity Brečtanovej ligy Princeton a Harvard a odtiaľ do renomovanej právnickej firmy.
,,Na strednej škole som sa musela naučiť stáť na vlastných nohách. Spočiatku som len ticho sedela a pozorovala nových spolužiakov. Aké sú to deti? Vedela som iba, že sú múdre. Preukázateľne múdre. Prvotriedne. Podľa všetkého najmúdrejšie deti v meste. No potom by som mala byť múdra aj ja. Neocitli sme sa tu – ja, Terri a Chiaka, pretože sme rovnako múdre ako ony? Odpoveď som nepoznala. Nevedela som, či sme aj my také múdre. Vedela som len to, že sme boli najlepšie žiačky priemernej, prevažne černošskej základnej školy v priemernej, prevažne černošskej štvrti. Čo ak to nestačilo? Čo ak sme napokon boli len tým najlepším z toho najhoršieho? V hlave sa mi usadili pochybnosti, ktoré ma nahlodávali počas všetkých úvodných stretnutí, na prvých hodinách biológie a angličtiny, počas prvých rozpačitých rozhovorov s novými spolužiakmi v školskej jedálni. Nemám na to. Nemám na to. Boli to pochybnosti vyplývajúce z toho, odkiaľ pochádzam a čo si o sebe myslím. Boli ako zhubný nádor, pri ktorom hrozí, že sa začne šíriť, až kým nenájdem spôsob, ako ho zastaviť.“
Naša cesta
Druhá časť sa začína stretnutím s jej budúcim manželom Barackom Obamom. Opisuje ich rozvíjajúci sa vzťah a neskôr úskalia vzťahu na diaľku. Michelle taktiež prehodnocuje svoju prácu právničky, v ktorej bola veľmi úspešná, ale zároveň čelila vyhoreniu. To ju viedlo k rozhodnutiu nájsť inú profesiu, ktorá by ju viac napĺňala a v rámci ktorej by dokázala meniť životy k lepšiemu.
Čitateľom sa zdôveruje s ťažkosťami s otehotnením aj so spontánnym potratom. Po narodení detí čelila výzve zosúladiť materstvo a kariéru. Rozbiehajúca sa politická kariéra jej manžela ich oboch priviedla do manželskej poradne, kde nasmerovali svoje manželstvo správnym smerom.
Rozhodnutie Baracka Obamu kandidovať za prezidenta viedlo k náročnému obdobiu, kedy musela Michelle čeliť veľkej kritike, ohováraniu a nenávisti. Napriek všetkému im Američania vyjadrili dôveru a do Bieleho domu vstúpili ako prvý afroamerický prezidentský pár. Najlepšie na tejto časti knihy je to, že z mnohých udalostí, ktoré spomína, existujú videá na Youtube. Popri čítaní môžete pozerať videá a príhovory a porovnávať ich s tým, ako ich spätne popisuje.
Cesta pokračuje
Posledná kniha sa zaoberá pôsobením v Bielom dome počas prvého a druhého funkčného obdobia Baracka Obamu. Michelle opisuje, ako sa vyrovnávala s funkciou prvej dámy. Rozpráva o projektoch, ktorým sa venovala, o významných aj obyčajných ľuďoch, ktorých stretla. Život vo svetle reflektorov nebol ľahký hlavne kvôli kritikom, ktorí striehli na každý chybný krok. Aj keď sa nenechala zatiahnuť do politiky, politické boje sa jej dotkli, pretože neboli vždy férové.
Táto časť sa mi páčila najmenej, aj keď bola stále zaujímavá. Najmä ku koncu bolo veľa udalostí a informácií natlačených na pár stránok. Michelle skákala od témy k téme, čo niekedy pôsobilo chaoticky. Niektoré témy boli len povrchne spomenuté, hoci by si zaslúžili ísť viac do hĺbky. Akoby chcela všetko dôležité spomenúť, ale zároveň už knihu ukončiť.
,,Moc prvej dámy je záhadná záležitosť – je rovnako krehká a nešpecifikovaná ako samotné postavenie prvej dámy. No predsa som sa učila, ako s ňou narábať. Nemala som žiadnu výkonnú moc. Nevelila som armáde, ani som sa nezapájala do diplomacie. Tradícia mi kázala, že mám byť ako tlmené svetlo, že mám lichotiť prezidentovi svojou oddanosťou a verejnosti najmä tým, že jej nebudem nastavovať zrkadlo. No pochopila som, že aj v tom svetle je veľká moc a je možné ju cielene využiť. Môj vplyv spočíval v tom, že som bola akási kuriozita – černošská prvá dáma, pracujúca žena, matka malých detí. Ľudia sa zaujímali o moje šaty, topánky i účes, no chcela som, aby pritom videli aj to, kde sa nachádzam a čo robím. Učila som sa, ako spojiť svoj imidž s nejakým posolstvom, aby som presmerovala pozornosť ľudí na podstatné veci.“
Kniha Môj príbeh je otvorenou spoveďou obyčajnej ženy, ktorá vďaka húževnatosti a aj zhode okolností prežila výnimočný a inšpiratívny príbeh, ktorý stále pokračuje. Michelle sa predstavila v rôznych rolách ako dcéra, sestra, študentka, právnička, manželka, matka a prvá dáma. Podelila sa so svetom s veselými i smutnými spomienkami, prelomovými chvíľami a dôležitými momentami. Výsledkom je pútavá autobiografia, ktorá zachytáva aj ťažké situácie, ale zároveň je plná nádeje pre lepšiu budúcnosť.
Ak vás recenzia zaujala, knihu Môj Príbeh od Michelle Obama si môžete kúpiť v Martinuse.
Autorka: Michelle Obama
Originálny názov: Becoming
Vydavateľstvo: Tatran
Rok vydania: 2019
Počet strán: 440